Daha etkin bir yönetici ve lider koçu olmak, ve bu alanda başarılı olmak için

neyi bilmem, başarmam, hesaba katmam lazım?

ICF CEU: 32.50 Saat (20.75 Core Competency, 11.75 Self Development)

Kayıt ve detaylı bilgi için: +90(212)325 98 50 / seda@marefidelis.com

Acaba…

 • Yönetici ve lider koçluğunda başarılı olmak için iyi bir koçluk programı’ndan mezun olmak yeterli mi? Başka kendimi nasıl geliştirmeliyim?

 • Kurumlar ve kurumsal sistemler gerçekten nasıl çalışır? Kurumun hiyerarşik yapısının oluşturduğu ancak çoğu zaman bireye ait sorunlarmış gibi görülen durumlar nelerdir? Bir koç olarak bunlara ne kadar hakim olmam lazım?
 • Kurumsal yapı içinde liderlik ve yöneticilik aslında ne demek? Kurumun içindeki kişiler, özellikle de belli bir değişime liderlik yapmaya kalktıklarında ne tip durumlarla karşılaşıyorlar? Bu liderlerin genellikle karşılaştıkları zorluklar neler?
 • Bir koç olarak bu karmaşık ve dinamik kurumsal yapı ve sistemler içinde liderlik ve yöneticilik yapmaya çalışan kişilere nasıl destek olabilirim? Dikkat etmem gerekenler, üstlenmem ve üstlenmemem gereken roller neler? En etkin olmak için kendimi nasıl geliştirmem gerekir?
 • Bu rolleri yerine getirebilmek ve danışanlarıma destek olmak için bana yardımcı olacak koçluk araçları nelerdir?

ICF tarafından 32.5 saat CCEU olarak onaylanmış bu ileri düzey çalışma, yukarıdaki sorulara yanıt vermek, ve katılımcıların lider ve yönetici koçluğunu etkin bir biçimde yapmalarını sağlayacak şekilde donanımlarını arttırmak üzere tasarlandı. ICF’ten Master Certified Coach ünvanını alan ilk Türk koç olan Dost Can Deniz‘in 7,000 saat ve 18 seneyi aşan lider ve tepe yönetici koçluğu deneyimine dayanan bu program, temel koçluk eğitimlerini tamamlamış koçlarla, kendi organizasyonlarındaki değişime bir koç olarak destek olmak isteyen liderler için.

Sistem bakış açısının oturmasını sağlayan bir program. Kompleks lider dünyasının kolayca çözümlenebilmesinin sağlayan bir program. Lider koçluğu öğrenip hem kendimiz ve hayatın tüm alanlarına uygulanabilir iç görüler sağlayan bir program.
Cahide Akkuzu
Koçlukta bitmeyen ustalık yolculuğunda zenginleştiren bir adım taşı. Hem Bireysel, hem kurumsal liderlikle ilgili farklı bir bakış açısı.
Nazlı Kılan Ermut – İK Danışmanı ve Profesyonel Koç
Ustalığa doğru yol alırken, çok doğru bir bakış açısı
Naci Demiral, PCC
Yönetici ve Lider Koçluğunda Ustalık farklı bir bakış açısı, ne oluyor burada.
Metin Koç, MTN Koçluk Düzce
Bilgi ve deneyimin yoğun olduğu, öğrenilen her şeyin gerçek kişi ve konular ile çalışma imkanı sunan; etkili bir eğitimdi.
Nazlı Büyüksoy
Liderlere/ Yöneticilere yapılan koçluklardan ve zengin bilgi birikiminden hareketle tasarlanmış bütünleştirici ve kapsayıcı bir program.
Funda Şenyıldız – Yönetici Koçu / Eğitmen / Danışman, BEN Akademi
Bu program önce kendi koçluğumu sonra lidere ve kuruma bakışımı sorgulamamı sağladı. Farklı ekollerden koçlarla, Türkiye’nin en iyi koçlarından biri Dost’tan öğrenmek çok keyifliydi. Size ve ekibinize sonsuz teşekkürlerimle…
Gökçe Pınar – Profesyonel Koç
Bugüne kadar katıldığım “vaadini en başarıyla yerine getiren” eğitim diyebilirim. Teori-pratik ve eğlence dengesi tam tadında. Kendine güvenme ve kendini takdir etmekle ilgili müthiş özgürleştirici ve ilhan verici.
Özlem Akbağ Akalın – Portföy Yöneticisi , Kurumsal Koç, TURKCELL
“Sistem içerisinde her etki bir tepki yaratır, etkisizlik bile bir etkidir.”
Seniha Koçyiğit
Kendi koçluk becerilerini sorgulamak geliştirmek ve karşılaştırmak için çok önemli bir deney.
Dr.Erkan Tozluyurt – Yönetici Ortak , TEM Yönetim Geliştirme A.Ş
Organizasyonların ve liderlerin dünyasını anlamama çok büyük katkı sağlayan bir program oldu. Beni çok zenginleştirdi ve iş hayatımda, çevremde olan bir çok şeyin adını koymama ve anlamlandırmama destek oldu. Müşterimin dünyasını anlamamı sağladı. Sistemdeki yerimi ve katkımı görebilmek için bir takım yöntemler ve bakış açıları kazandırdı.
Hazar Candan – Ülke Müdürü, HILL International
Sisteme bakmamı sağladı. Sistemde ne olduğunu görmeden, balkona çıkmadan ne yapabileceğimi görmek zor.
Demet Savaş
İleri düzey, uygulamalarla soyut ve somut kavramların içselleştirilmesi ve anlam bulması açısından çok verimli ve öğretici bir çalışma.
Zehra Dönmez
Yönetici ve Lider koçluğundan daha öte kişinin kendi üstünde ustalaşma sürecini başlatan, destekleyen bir eğitim. “ Her ne ararsan kendinde ara” Hacı Bektaş Veli
Tayfun Kandıralı, ACC, Executive Coach
Deneyimlerini paylaşmak cesaret ister, Dost’a sistemini bize açtığı için teşekkür ediyorum.
Av.Pınar Ersin Kollu – Yönetici ve Lider Koçu – Grup Başkanı, İŞ GYO A.Ş Grup Başkanı
Ekol, disiplinlerden bağımsız, hatta ekol ve disiplinler üstü bir harmanlama ile nasıl yapacağınızı değil, ne yaptığınızı anlayacağınız bir “liderlik gelişimi” program.
Banu Koç Çakan , PCC Executive Coach , Trainer
Yönetici ve Koç olarak içinde bulunduğumuz sistemleri analiz etmek ve bu sayede ekibimize ve danışanımıza daha iyi destek olmamızı sağlayan bu program bizleri zenginleştirdiğimi düşünüyorum.
Ali Aktaş – Profesyonel Koç / Pazarlama Direktörü, Bosch Termoteknik
Liderlere koçluk yapabilmek için onların dünyasını anlamak şart. Bu eğitim bu anlamda müthiş bir farkındalık yaratıyor ve ustalaşmanın devam eden bir süreç olduğunu gösteriyor.
Melis Aslanağı

Bu Programdan Ne alacaksınız?

 • MareFidelis Lider Koçluğu Modeli: Dost Can Deniz ve diğer MareFidelis koçlarından alanda işe yararlılığı test edilmiş yaklaşım, teori, araç ve uygulamalar,

 • Yoğun deneyimsel ve vaka çalışması temelli öğrenme: Organizasyon simülasyonu, liderlik uygulamaları ve koçluk uygulamaları,

 • MCC – PCC seviyesinde ICF ünvanlı Eurasian Gestalt Coaching Program eğitmenlerinden geri bildirim fırsatları,

 • Kurumlarda yönetici ve lider pozisyonlarında olan gerçek müşterilerle koçluk uygulamaları ve canlı vaka çalışmaları,

 • Kendi koçluk veya liderlik vakalarınız üzerinde çalışma, analiz etme, ve geri bildirim/süpervizyon alma fırsatı,

 • Kurumsal sistemler, liderlik ve koçluk üzerine vaka çalışmaları.

Neden Bu Program?

Bize temel koçluk eğitimimizde öğretilen “benim konunun uzmanı olmama gerek yok, ben koçum, benim işim danışanımın içinde zaten saklı fakat uykuda olan bilgeliğini açığa çıkarmak, bunun için de sadece güçlü sorularımı sorarım” tutumu, her ne kadar yüzde yüz doğru olsa da, bir risk içeriyor: O güçlü soruları sorabilmek için çok gerekli olan “kurumları ve liderlerini anlamak” donanımını sanki önemsizmiş gibi gösterme riski…


Eğer danışanımın içinde bulunduğu bağlamı (context) ve üzerindeki baskı/etkileri anlamıyorsam, danışanıma sormam gereken güçlü soruları nasıl bulacağım?

21. yüzyıl kurumlarını, organizasyonlarını bir düşünün. Bu kurumlar, hepimizin düşündüğünden veya algılabildiğinden daha karmaşık değiller mi sizce de?

Bu karmaşık 21. yüzyıl organizasyonlarına ve bunların liderlerine koçluk yapmaya başlamak icin “organizasyonlardan ve bunların içinde liderlik yapmaktan anlamama gerek yok, ben sadece soru sorarım” diye konuya girmek hiç de iyi bir baslangıç gibi, birer koç olarak şapkamızı asmak icin hiç de iyi bir askıymış gibi gözükmüyor, ne dersiniz?

Bizce kurumlara ve liderlerine destek olmak üzere yola çıkan herkes öncelikle şu önermeyi zihnine kazımalı:

“Hiç kimse, özellikle de bir kurumsal sistemde çalışan kişi ve davranışı, içinde bulunduğu sistemden ve sistemin etkilerinden bağımsız olarak düşünülemez, değerlendirilemez ve onu değiştirmek veya geliştirmek üzere müdahale edilemez.”

Çünkü davranışın yüzde sekseni, içinde bulunulan ortam, bağlam tarafından belirlenir.

— Temel Sistem Yaklaşımı Önermelerinden…

Bu uygulamalı atölye işte bu %80 üzerine.

Şaşırtıcı sayıda koç, sahip oldukları deneyimden bağımsız olarak kurumsal alanda koçluk yaparken bu gerçeği göz ardı edebiliyor, danışanına destek olmaya çalışırken onun üzerindeki çevresel baskıları ve üzerinde çalışılan davranışları oluşturan dinamikleri hesaba katmadan ilerleyebiliyor.

Ve bu çok “normal”. Biz insanlar sistemleri anlamak, birbirini besleyen karmaşık etkileşim ağlarını görmek üzere eğitilmedik. Bu konuda okumuş, hatta eğitim görmüş olsak bile, sistemleri içlerinden görmeyi öğrenmedik. Biz koçlar dahil… Biz liderler dahil…

İşte bu yüzden, ancak basit, etki → sonuç anlayışının ötesine geçen ve sistemleri, bağlamları (context) görmeyi öğrenmiş bir koç, danışanına da bunu öğretebilir. Bu sayede danışanı olan liderlere verebileceği en büyük hediyeyi verebilir.

Bu programı, işte bu amaçla, kurumsal alanda koçluk yapan ve yapmak niyetinde olan kişilerle, kendi kurumlarındaki değişime içeriden bir koç olarak destek olmak isteyen liderlerin ihtiyaçlarını düşünerek tasarladık.

Bu atölyede üç alanda çalışacak, öğrenecek ve yeni araçlar edineceğiz:

 • Kurumları, kurumların nasıl çalıştığını, hiyerarşik sistem dinamiklerini tanımak ve anlamak,
 • Bu sistemsel alan içinde teorilerin ve idealize tanımların ötesindeki gerçek liderliği, liderlerin üzerlerindeki etkileri ve karşılaştıkları zorlukları anlamak,
 • Bu liderlere, kurumsal alanda etkin olarak ilerleyebilmek için nasıl koçluk yapılması gerektiğini anlamak.

Bu programda:

 • Beş gün boyunda kurumsal sistemler, bu sistemlerde liderlik ve liderlere koçluk yapmak üzerinde ağırlıklı deneyimsel olarak çalışacaksınız.
 • Kendi kurum, liderlik ve koçluk anlayışınız üzerine çalışacak, bunun kurumsal alandaki gerçek örneklerde nasıl muhtemel etkiler yaratabileceğini deneyimsel olarak göreceksiniz.
 • Bir organizasyon simülasyonu içinde “tepeler, ortalar, altlar ve müşteriler”den oluşan bir sistemin ister istemez düştüğü tuzakları yine deneyimsel olarak yaşayacaksınız. Aynı şekilde sistem bakış açısına sahip olmayan bir koçun nasıl aynı tuzaklara düştüğünü anlayacaksınız.
 • Bunun yerine sisteme ve liderlerine destek olmak için nasıl bir rol ve yaklaşım içinde olmamız gerektiğini deneyimsel olarak keşfedeceksiniz.
 • Tüm bu bilgileri kendi koçluk becerileriniz ile entegre ederek kendi lider koçluğu yaklaşımınızı oluşturacaksınız.

Bu Program Kimler İçin?

Bu program deneyimli ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen koçlar kadar, kurumsal alanda koçluğa yeni başlamış kişilerin ihtiyaçlarını karşılamayı da amaçlıyor:

 • Özellikle tepe yönetici ve lider koçluğunda kendilerini daha da geliştirmek isteyen koçlar,
 • Temel koçluk becerileri eğitimini tamamlamış ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen koçlar,
 • Kurumsal sistemleri ve bu sistemlerde liderliği daha iyi anlamak isteyen kişiler,
 • Kendi içinde bulundukları sistemlerde değişime katalizör olmak için bir koç rolünü nasıl oynayabileceklerini araştırmak isteyen liderler.

 

Bu program kimler için değil:

 • Henüz koçluk eğitimi almamış, koçlukla yeni tanışan kişiler,
 • Kurumlarla ve benzer sistemlerle çalışmayı planlamayan koçlar

Bu program büyük oranda deneyimsel. Ancak ciddi bir teorik altyapıya dayanıyor. Yaklaşımımızın dayandığı temeller şunlar:

 • Gestalt Organization and System Development Methodology.

 • Power + Systems – Organizational & Systemic Power Dynamics.

 • Organization Theory and Organizational Behavior Theory.

 • Complex Adaptive Systems

 • Adaptive Leadership Theory

 • Spiral Dynamics, Development Theories.

 • AQAL – Integral Approach.

 • Neuroscience of change and coaching.

 • Somatic Awareness and Experiencing.

 • Systemic and Organizational Constellations

Programın Yapısı

Bu program, teori, uygulama ve deneyim ile özsorgulamanın optimal bileşkesini sağlamayı amaçlar.

 • Yönetici ve Lider Koçluğu Programı, 5 günlük bir çalışmadır.
 • Programın içinde yer alan uygulama ve simülasyon çalışmaları nedeni ile minimum 16, maksimum 24 katılımcı ile gerçekleştirilecektir.
 • Program saatleri 9:00 – 18:30’dur.
 • Program Dost Can Deniz tarafından yürütülecektir. Kendisine GCP’de öğretim görevlisi olan, ICF tarafından ünvanlandırılmış (PCC ve MCC) danışmanlarımız eşlik edeceklerdir.
 • Program ICF tarafından 32.50 saat CCEU ile akredite edilmiştir (20.75 Core Competency, 11.75 Other tools and skills)

Lojistik Bilgiler

Program tarihleri ve yeri: Yakında ilan edilecektir.

Program ücreti: 5,950 TL + KDV

Erken ödeme: 5,550 TL + KDV

MareFidelis ve Gestalt Center for Coaching danışan, mezun ve öğrencilerine ek %5 indirim uygulanacaktır.

Programa Başvurun

Daha Fazla Bilgi ve Kayıt İçin

Programla ilgili daha fazla bilgi ve ön kayıt için +90(212)325 98 50'yi arayınız veya yandaki tuşu tıklayınız.
Programa Başvurun