Yönetici ve Lider Koçluğunda Ustalık Online Serisi

Program 2021 yılında online ve bağımsız 3 Modül olarak yürütülmektedir.

Toplam ICF CEU: 32.50 Saat (20.75 Core Competency, 11.75 Self Development)

Modül 1: 14 Nisan – 10 Mayıs arasında 5 webinar
Modül 2: 4 – 5 Haziran
Modül 3: 11 – 12 Haziran

Daha önce yüz yüze yaptığımız ve büyük ilgi gören ICF CCE onaylı Yönetici ve Liderlikte Ustalık Programımızı çevrimiçi ortamda sunmak için yeniden tasarladık.

Çevrimiçi ortamın getirdiği hem yeni olasılıklardan sonuna kadar yararlanmak, hem de bu ortamın yeni kısıtlarına takılmamak için oluşturduğumuz format, bu çok deneyimsel ve uygulamaya yönelik eğitimin yüz yüze şeklinde yapabildiğimiz hemen her şeyi yapabilmemizle birlikte, eski eğitimde zaman darlığından dolayı giremediğimiz bir çok konuya daha detaylı girmemizi de sağlayacak.

Yine bu eğitimi verdiğimiz yıllarda fark ettiğimiz bir ihtiyaca da yeni formatta yanıt verebiliyor olacağız: Eğitime katılanların farklı konu ve alanlardaki farklı ihtiyaçları. Yıllar içinde gördük ki bazı katılımcılar için organizasyonları tanımaya yönelik model ve yaklaşımlar önemliyken, diğerleri için koçlukta karşılaşılan durumları ve bunları aşmak için gerekli metodolojileri öğrenmek daha öne çıkıyordu. Ayrıca programın önemli bir kısmını oluşturan practicum ve canlı uygulamalar, katılımcıların kendi liderlik veya yönetici/liderlik koçluğu vakalarını getirmelerini gerektiriyordu ki, katılımcılardan bazıları bu alanda henüz tecrübe sahibi olmadıkları için ne kendileri ne de onlarla çalışan diğerleri eğitimin bu kesiminden yeterince fayda sağlayamıyordu.

Tüm bunların ışığında eğitimimizi birbiri üzerine inşa olan ancak ayrı ayrı kayıt olabileceğiniz 3 parça, 3 modül olarak tasarladık:

#1. İnsanların Kendi Önlerinden Çekilmelerine Destek Olmak

#2. Organizasyonların ve Organizasyonlarda Liderliğin Göz Önündeki Saklı Doğası

#3. Yönetici ve Lider Koçluğu’nda Ustalık Practicumu

Aşağıda bu üç modülle ilgili detayları bilgileri ve kayıt linklerini bulacaksınız.

Programın geneli ile ilgili daha detaylı bilgiye bu sayfanın daha altında ulaşabilirsiniz.

14 Nisan – 10 Mayıs | Yönetici ve Lider Koçluğunda Ustalık Serisi #1

İnsanların Kendi Önlerinden Çekilmesine Destek Olmak

Beş adet 1.5 saatlik online atölyeden oluşan program

Toplam 7.5 Saat CCEU
Core competency 6 saat, RD 1.5 saat

Her biri 1.5 saatlik beş webinardan oluşan serinin ilk eğitimi, genel katılıma açık.

Webinar tarihleri:

14 Nisan Çarşamba 20:00
19 Nisan Pazartesi 20:00
26 Nisan Pazartesi 20:00
3 Mayıs Pazartesi 20:00
10 Mayıs Pazartesi 20:00

Bu webinarda MareFidelis Liderlik ve Lider Koçluğu Modelinin temellerini öğreneceğiz.

Harvard Eğitim Fakültesinin en ünlü ve etkili kürsü başkanlarından Robert Kegan, “insan değişim yaratmak istiyorsa iki temel soruyu derinden ve dürüstçe yanıtlamak zorundadır” diyor:

 1. Ben gerçekten ne istiyorum, ne yaratmak, nereye, hangi gelecek resmine doğru ilerlemek istiyorum?
 2. Buna ulaşmama ben kendim nasıl engel olacağım?

Deneyimimiz her alanda olduğu gibi liderlikte de bu iki sorunun etkinliğin ana anahtarı olduğunu gösteriyor. Bu 5 haftalık çalışmada, MareFidelis Yönetici ve Lider Koçluğu yaklaşımının temellerini öğrenmeye başlayacağız. Bu ilk çalışmada

 • Danışanlarımızın kendi içlerinde nerede, nasıl takıldıklarını, içinde bulundukları durumla ve bu durum içinde kendileri ile ilgili nasıl tipik yanlış anlamalar içine düşebildiklerini, ve bu yanlış anlama veya çerçevelemelerle kendi önlerinde nasıl engel hale gelebildiklerini,
 • Bu yanlış anlamaların liderlik kapasitelerine ve yarattıkları sonuçlara nasıl etki edebildiğini,
 • Bu durumdan özgürleşebilmek için hem bireylerin neler yapabileceklerini ve biz koçların onlara nasıl destek olabileceğimizi araştıracağız.

Bu çalışmada danışanlarımızın içinde bulundukları durumu ve nerede takıldıklarını doğru teşhis edebilecek modelleri ve bu takıldıkları yere farkındalık getirebilmeleri ve buradan hareket edebilmeleri için gerekli koçluk yaklaşım ve müdahale tekniklerini öğreneceğiz.

Bu eğitimde sunacağımız modeller yönetici ve lider koçluğunda karşımıza sık sık çıkan gerekli yerlerde liderlik sorumluluğunu alamamak, delege edememek, çatışmadan kaçmak, geri bildirim verememek veya alamamak gibi bazı problemlerin aslında çok daha derinde, bazen kolektif bilinçaltımızda, bazen de biyolojik evrimimizde yatan kaynaklarını ve nedenlerini araştıracağız. Bu eğitim bu engelleri hem bizim hem de danışanlarımızın aşmalarını destekleyecek bir metodoloji de sunacak bize.

Bu programın katılım ücreti 1,500 TL + KDV’dir.

28 Mart tarihine kadar erken ödeme indirimi ile 1,250 TL + KDV’dir.

Gestalt Coaching Program mezunlarına %5 indirim uygulanmaktadır. Bunun için lütfen seda@marefidelis.com adresine yazınız.

Programa kredi kartınızla kayıt olmak için aşağıdaki düğmeyi tıklayabilirsiniz. Banka havalesi ile kayıt olmak için seda@marefidelis.com adresinden bize ulaşınız.

1. Modüle Kayıt Olun

4 – 5 Haziran 2021 | Yönetici ve Lider Koçluğunda Ustalık Serisi #2

Organizasyonların ve Organizasyonlarda Liderliğin Doğası

2 günlük uygulamalı atölye

Toplam 12.5 Saat CCEU
Core competency 7 saat, RD 5.5 saat

Serimizin ikinci eğitimi sadece birinci modülü tamamlayanlara açık, ve katılımcı sayısı sınırlıdır.

İlk eğitimimizde, liderlerin kendi kendilerine engel olan içsel eğilimlerinden bahsetmiştik. İkinci eğitim ise daha çok bu eğilimlerin ortaya çıkmasına neden olan ve çoğu zaman da içinde yer alan kişiler tarafından doğru şekilde anlaşılmayan, görülmeyen sistemsel dinamikler hakkında.

Bu eğitimde özellikle aşağıdaki sorulara yanıt bulmaya çalışacağız:

 • Kurumlar ve kurumsal sistemler gerçekten nasıl çalışır? Kurumun hiyerarşik yapısının oluşturduğu ancak çoğu zaman bireye ait sorunlarmış gibi görülen durumlar nelerdir? Bir koç olarak bunlara ne kadar hakim olmam lazım?
 • Kurumsal yapı içinde liderlik ve yöneticilik aslında ne demek? Kurumun içindeki kişiler, özellikle de belli bir değişime liderlik yapmaya kalktıklarında ne tip durumlarla karşılaşıyorlar? Bu liderlerin genellikle karşılaştıkları zorluklar neler?

Bu soruları birlikte online ortamda oynayacağımız bir “organizasyon oyunu”nda olanlar üzerinden araştıracağız. Bu oyunda olanlar ve birlikte yaratacağımız öğrenme ortamında olanlar bizim için birer “canlı vaka”ya dönüşecek. Bunlarla birlikte kendi koçluk tecrübemizden kritik vakaları da tartışarak birlikte çoğu zaman insanlar için görünmez olan organizasyonel dinamik ve tuzakları nasıl görünür kılabiliriz, hem kendimiz, hem de destek olduğumuz liderlerin bu tuzaklara düşmemelerine veya düştüklerinde çıkmalarına ilk modülde öğrendiklerimizin de ışığında nasıl destek olabiliriz, bunları tartışacağız.

Bu modül ayrıca temel Liderlik Teorimizi de pekiştireceğimiz ve bu teoriyi koçluğumuza nasıl uygulayabileceğimizi derinleştireceğimiz alanı bize verecek. Bu ise kritik değişim süreçlerini yöneten ve bir yandan da birer lider olarak kendilerini geliştirmeye çalışan danışanlarımız için önemli olacak.

Bu programın katılım ücreti 2,950 TL + KDV’dir.

21 Mayıs tarihine kadar erken ödeme indirimi ile 2,550 TL + KDV’dir.

Gestalt Coaching Program mezunlarına %5 indirim uygulanmaktadır. Bunun için lütfen seda@marefidelis.com adresine yazınız.

Programa katılmak için aşağıdaki düğmeyi tıklayarak başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvurunuz kabul edildiğinde kaydınızı gerçekleştirmek için sizinle irtibata geçeceğiz.

2. Modüle Başvurun

11 – 12 Haziran 2021 | Yönetici ve Lider Koçluğunda Ustalık Serisi #3

Yönetici ve Lider Koçluğu’nda Ustalık Uygulama Laboratuarı

2 günlük koçluk uygulamaları laboratuarı / practicum

Toplam 12.5 Saat CCEU
Core competency 8.75 saat, RD 3.75 saat

Programın üçüncü ve son modülüne önceki modülleri tamamlamış olan ve aktif olarak koçluk yapan kişiler katılabilir.

Programımızın son modülü önceki modüllerdeki öğrendiklerimizi kullanacağımız ve deneyimli öğretim görevlilerinden geri bildirim alacağımız practicum – uygulama modülü.

Bu modülde katılımcılar 4 – 6 kişilik gruplar halinde MareFidelis ekibinden deneyimli koçların gözetiminde çalışacaklar. Bu gruplar:

 • Her katılımcının kendi koçluk deneyiminden ve özel hayatından bir sistemle ilgili (şirket, aile şirketi, STK, kamu, aile – bireysel değil) bir vakayı danışan olarak getirdiği ve bu konuda ekip arkadaşlarından koçluk aldığı ve bu vakayı bu eğitimde anlatılan teori ve yaklaşımlar ışığında değerlendirdiği,
 • Yine her katılımcının bir başka arkadaşının vakasına koçluk yaptığı ve yaptığı koçluk ve eğitimde öğretilen bakış açılarını nasıl kullandığı hakkında geri bildirim aldığı,
 • Bunların yanında da diğer arkadaşlarının vaka ve koçluklarında gözlemci ve birer “sistem danışmanı” bakış açısı ile geri bildirim verdiği, anlatılan vaka ve yapılan koçluğu tartıştığı çok etkin bir öğrenme deneyimi olarak tasarlanmıştır.

Bu gruplarda iki gün boyunca en az 4 – 6 vaka tartışılacak ve bu seride bu ana kadar daha çok kavramsal öğrenilenler deneyimle zenginleştirilecektir. Ayrıca koçluğunuz hakkında da Dost Can Deniz ve deneyimli öğretim görevlilerinden hem vaka, hem de koçluğunuz hakkında geliştirici geri bildirim alma hakkını elde edeceksiniz.

Bu programın katılım ücreti 2,950 TL + KDV’dir.

21 Mayıs tarihine kadar erken ödeme indirimi ile 2,550 TL + KDV’dir.

Gestalt Coaching Program mezunlarına %5 indirim uygulanmaktadır. Bunun için lütfen seda@marefidelis.com adresine yazınız.

Programa katılmak için aşağıdaki düğmeyi tıklayarak başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvurunuz kabul edildiğinde kaydınızı gerçekleştirmek için sizinle irtibata geçeceğiz.

3. Modüle Başvurun

Bu Programdan Ne alacaksınız?

 • MareFidelis Lider Koçluğu Modeli: Dost Can Deniz ve diğer MareFidelis koçlarından alanda işe yararlılığı test edilmiş yaklaşım, teori, araç ve uygulamalar,

 • Yoğun deneyimsel ve vaka çalışması temelli öğrenme: Organizasyon simülasyonu, liderlik uygulamaları ve koçluk uygulamaları,

 • MCC – PCC seviyesinde ICF ünvanlı Eurasian Gestalt Coaching Program eğitmenlerinden geri bildirim fırsatları,

 •  Kendi koçluk veya liderlik vakalarınız üzerinde çalışma, analiz etme, ve geri bildirim/süpervizyon alma fırsatı,

 • Kurumsal sistemler, liderlik ve koçluk üzerine vaka çalışmaları.

Neden Bu Program?

Bize temel koçluk eğitimimizde öğretilen “benim konunun uzmanı olmama gerek yok, ben koçum, benim işim danışanımın içinde zaten saklı fakat uykuda olan bilgeliğini açığa çıkarmak, bunun için de sadece güçlü sorularımı sorarım” tutumu, her ne kadar yüzde yüz doğru olsa da, bir risk içeriyor: O güçlü soruları sorabilmek için çok gerekli olan “kurumları ve liderlerini anlamak” donanımını sanki önemsizmiş gibi gösterme riski…


Eğer danışanımın içinde bulunduğu bağlamı (context) ve üzerindeki baskı/etkileri anlamıyorsam, danışanıma sormam gereken güçlü soruları nasıl bulacağım?

21. yüzyıl kurumlarını, organizasyonlarını bir düşünün. Bu kurumlar, hepimizin düşündüğünden veya algılabildiğinden daha karmaşık değiller mi sizce de?

Bu karmaşık 21. yüzyıl organizasyonlarına ve bunların liderlerine koçluk yapmaya başlamak icin “organizasyonlardan ve bunların içinde liderlik yapmaktan anlamama gerek yok, ben sadece soru sorarım” diye konuya girmek hiç de iyi bir baslangıç gibi, birer koç olarak şapkamızı asmak icin hiç de iyi bir askıymış gibi gözükmüyor, ne dersiniz?

Bizce kurumlara ve liderlerine destek olmak üzere yola çıkan herkes öncelikle şu önermeyi zihnine kazımalı:

“Hiç kimse, özellikle de bir kurumsal sistemde çalışan kişi ve davranışı, içinde bulunduğu sistemden ve sistemin etkilerinden bağımsız olarak düşünülemez, değerlendirilemez ve onu değiştirmek veya geliştirmek üzere müdahale edilemez.”

Çünkü davranışın yüzde sekseni, içinde bulunulan ortam, bağlam tarafından belirlenir.

— Temel Sistem Yaklaşımı Önermelerinden…

Üç modülden oluşan bu online uygulamalı atölye
işte bu %80 üzerine.

Şaşırtıcı sayıda koç, sahip oldukları deneyimden bağımsız olarak kurumsal alanda koçluk yaparken bu gerçeği göz ardı edebiliyor, danışanına destek olmaya çalışırken onun üzerindeki çevresel baskıları ve üzerinde çalışılan davranışları oluşturan dinamikleri hesaba katmadan ilerleyebiliyor.

Ve bu çok “normal”. Biz insanlar sistemleri anlamak, birbirini besleyen karmaşık etkileşim ağlarını görmek üzere eğitilmedik. Bu konuda okumuş, hatta eğitim görmüş olsak bile, sistemleri içlerinden görmeyi öğrenmedik. Biz koçlar dahil… Biz liderler dahil…

İşte bu yüzden, ancak basit, etki → sonuç anlayışının ötesine geçen ve sistemleri, bağlamları (context) görmeyi öğrenmiş bir koç, danışanına da bunu öğretebilir. Bu sayede danışanı olan liderlere verebileceği en büyük hediyeyi verebilir.

Bu programı, işte bu amaçla, kurumsal alanda koçluk yapan ve yapmak niyetinde olan kişilerle, kendi kurumlarındaki değişime içeriden bir koç olarak destek olmak isteyen liderlerin ihtiyaçlarını düşünerek tasarladık.

Bu atölyede üç alanda çalışacak, öğrenecek ve yeni araçlar edineceğiz:

 • Kurumları, kurumların nasıl çalıştığını, hiyerarşik sistem dinamiklerini tanımak ve anlamak,
 • Bu sistemsel alan içinde teorilerin ve idealize tanımların ötesindeki gerçek liderliği, liderlerin üzerlerindeki etkileri ve karşılaştıkları zorlukları, düştükleri tuzakları anlamak,
 • Bu liderlere, kurumsal alanda etkin olarak ilerleyebilmek için nasıl koçluk yapılması gerektiğini anlamak.

Bu Program Kimler İçin?

Bu program deneyimli ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen koçlar kadar, kurumsal alanda koçluğa yeni başlamış kişilerin ihtiyaçlarını karşılamayı da amaçlıyor:

 • Özellikle tepe yönetici ve lider koçluğunda kendilerini daha da geliştirmek isteyen koçlar,
 • Temel koçluk becerileri eğitimini tamamlamış ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen koçlar,
 • Kurumsal sistemleri ve bu sistemlerde liderliği daha iyi anlamak isteyen kişiler,
 • Kendi içinde bulundukları sistemlerde değişime katalizör olmak için bir koç rolünü nasıl oynayabileceklerini araştırmak isteyen liderler.

 

Bu program büyük oranda deneyimsel. Ancak ciddi bir teorik altyapıya dayanıyor. Yaklaşımımızın dayandığı temeller şunlar:

 • Gestalt Organization and System Development Methodology.

 • Power + Systems – Organizational & Systemic Power Dynamics.

 • Organization Theory and Organizational Behavior Theory.

 • Complex Adaptive Systems

 • Adaptive Leadership Theory

 • Spiral Dynamics, Development Theories.

 • AQAL – Integral Approach.

 • Neuroscience of change and coaching.

 • Somatic Awareness and Experiencing.

 • Systemic and Organizational Constellations

1. Modüle kayıt olun

Kayıt olmaya hazır mısınız?

Programımızın ilk modülüne yandaki düğmeye tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

1. Modüle kayıt olun