Tehdit mi, Destek mi?

Bir kaç yıl önce, İspanya’da bir eğitime katıldım. Farkındalık geliştirmekle ve içimizdeki buna engel olan birikmişlikleri ortadan kaldırmakla ilgili idi… Sanırım… Çünkü aslında eğitimi ve eğitimde neler olduğunu pek hatırlamıyorum, bir iki çarpıcı an dışında. Benim için en çarpıcı anı ise hemen eğitimin başında, bir çember olarak ilk oturduğumuzda gerçekleşti.

Birlikte eğitim deneyimini yaşayacağımız grupla ilk defa birlikte oturup ilk tanışma cümlelerini herkes sarfettikten sonra, eğitmenler gözlerimizi kapamamızı ve iki yanımızdaki kişilerin ellerini tutmamızı istediler. Yaklaşık 30 kişi, çember halinde, gözlerimiz kapalı otururken, o günden beri aklımdan çıkmayan şu soruyu sordular:

“Bu odada şu anda sizle birlikte bulunan kişileri, kendiniz için birer destek olarak mı görüyorsunuz, yoksa birer tehdit olarak mı?”

Şimdi okumayı bırakın. Biliyorum sizin için durmak, duraklamak ve içinize dönmek çok zor, benim için de öyle. Ama yine de, eğer lütfederseniz, bir an için okumayı bırakın. Üç derin nefes alın, nefes aldığınızın farkında olarak, ve bu soruyu sorun kendinize: Ben genellikle çevremdeki insanları, yakın olsun, uzak olsun, daha çok destek olarak mı algılıyorum, yoksa tehdit olarak mı? Yaşama karşı duruşum ne? Yaşam, dünya benim için tehdit mi, güvende hissediyor muyum? Yoksa derin bir endişe duygusu içinde, devamlı savunmada mı yaşıyorum yaşamımı? Sorunun içinize dokunmasına müsaade edin. Acele etmeyin. Soruyu yanıtlamaya çalışmaktan çok, bu sorunun içinizde ne yarattığının farkında olun.

Eğer biz, sen ve ben, hepimiz, dünyayı, birbirimizi birer tehdit olarak görürsek nasıl davranırız, nasıl etkileşimde bulunuruz acaba? Ya aslında içinde bulunduğumuz çevrenin nasıl bir yer olduğu, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanetse? Ya ben diğerlerini tehdit olarak gördüğüm için kendim de onlar için birer tehdit haline geliyorsam?

Peki ya sen ve ben, hepimiz, çevremizdeki insanları istediklerimize, hayallerimize, mutluluğumuza, varlığımıza bir destek olarak görürsek? Acaba o zaman nasıl bir iletişim içinde oluruz? Başkalarının bana destek olmak isteyebileceğini düşünürsem, acaba ben onlar için ne yapmak isterim?

Ya dünya, dünyadaki hemen hemen herkes, tüm dünyayı ya varlığına, ya da istediklerini elde etmesine birer engel, birer tehdit olarak gördüğü için bu haldeyse?

Foto: Sarnath, Buda’nın aydınlandıktan sonra ilk beş izdeş’i ile buluştuğu yerdeki stupa (Dost Can Deniz, 2014)