Merhaba…

Yolunuz “blog”uma düştüğü için mutluyum. Bu blogda sizlerle kurumlara ve liderlerine destek olmak, koçluk yapmakla ilgili deneyim ve düşüncelerimi paylaşıyor olacağım. Paylaşımlarımla ilgili yorumlarınızı her zaman beklerim. Buradaki yazılar özellikle koçlar, kurumlara ve liderlerine destek olmak için çalışan yönetici ve lider koçlarına yönelik olacak. Ancak onlar kadar, kurumlara liderlik yapan yöneticiler ve kurumları anlamak isteyen kişilerin de faydalacağını umuyorum. Ne de olsa onlardan bahsediyor olacağım en nihayetinde!

Bu yazılarda, son on yılda, kurumlara ve liderlerine destek olmak için bir yandan çalışır, bir yandan da bu görev için yeterli olmaya çabalarken öğrendiklerimi paylaşacağım sizlerle. Bu çaba içerisinde binlerce saat eğitim aldım, yüzlerce kitap okudum, kendime bu işin üstadlarından bir sürü koç, mentor edindim. Ama tüm bunlardan da önemlisi çağımızın en karmaşık ve en önemli sosyal kurgularından olan kurumlara liderlik yapmaya çalışan kişilere şirketim MareFidelis Koçluk ve Danışmanlık bünyesinde 3500 saatin üzerinde koçluk yaptım, Gestalt Institute Of Cleveland ve Gestalt Center For Organization and System Development’ın International Gestalt Coaching Program’ında öğretim görevlisi oldum. Bu kurumlardaki program sona erince biri ABD/Kanadalı, diğeri Türk iki dostum ve ortağımla birlikte The Eurasian Gestalt Coaching Program‘ı başlattık. Bu sayede ülkemizde, ABD, Kanada ve İsrail’de 200’den fazla kişiye profesyonel koç olabilmeleri için eğitim ve destek sunma şansına sahip oldum. Ve tüm o okudumlarımın, öğrendiklerimin, eğitimine katıldıklarımın, modellediklerimin gerçekten işe yarayıp yaramadığını öğrenme fırsatı edindim. Ve işte o zaman öğrenmeye başladım. Kelimelerine en usta şekilde hükmeden şair bile, size baharda açmış bir gülün kokusunu, eğer siz hiç gül koklamadıysanız, anlatamaz. Şairin anlatımına hayran olabilirsiniz, zihninizde gülün ne kadar muhteşem koktuğunu, onun kelimelerini ve daha önce kokladığınız diğer kokuları kullanarak kurgulayabilirsiniz. Ancak bu gülün kokusu olmaz. Ne zaman ki siz burnunuza bir gülün kokusu değdiğinde, “ah”, dersiniz, “bundan bahsediyormuş”. Ve anladığınızı sandığınız şeyi ilk defa gerçekten anlarsınız. Gerçekten bilirsiniz. Bana da kendilerine hizmet sunma şansını veren danışanlarım, öğrencilerim işte bana bu fırsatı verdiler, ve sayelerinde, belki de koçluk ilişkimizde en çok öğrenen ben oldum.

İşte bu sayfalarda, bu “post”larda okuyacaklarınız, bu deneyimlerden, bu öğrenmelerden, son on yıl içinde distile edilmiş şeyler olacak. Bu on yıllık deneyim sayesinde mesleğe yeni başlayan arkadaşlarım zaman zaman bana gelip fikirlerime başvuruyorlar ve bana haddimi biraz aşarak ukalalık yapma fırsatı veriyorlar. Bu blog, o ukalalıkları bir araya toplama amacını da taşıyor. Bunları yazıyor olmam hiç bir şekilde kurum denen o ilginç canavara ve o canavarın ustası gibi gözükürken bazen aslında kurbanı olan liderlerine koçluk vermeyi yalayıp yuttuğum anlamına gelmiyor, bu kadar karmaşık, günümüz için önemli, ve çoğu zaman çatışmalar yumağı bir canavarı çözdüğünü ve “bitirdiğini” iddia etmek, bu canavara destek olmayı bırakın, onun dişleri arasında parçalanmayı neredeyse garantiliyor olabilir! Benim bu blogu yazmanın sonucu ile ilgili tahminim şu: şimdiye kadarki tüm “öğretme” ve destek olma aktivitelerimde olduğu gibi, bunları yazar ve paylaşırken yine en fazla ben öğreneceğim.

Peki bu blog’da, yani Kurumlara ve Liderlerine Koçluk Yapmak’la ilgili bu blog’da neler, ne gibi konular, ana başlıklar tartışılacak? O da bir sonraki yazımda! Eğer ilginizi çekiyorsa lütfen bu blogu izleyiniz. Yazılar belli bir sırayı takip ettiği için tarih sırasına göre okumanızı öneriyorum. Bu yazımı takip eden ilk yazı “Yönetici Koçu’nun araç çantasındaki olmazsa olmazlar” blogumun en sonunda. O yazıya buradan ulaşıp, sonraki tuşlarına basarak sırayla yazılarımı okuyabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Dost