ONLINE PROGRAM – 5 Oturum:
3 Şubat 2023 Cuma – 19:30 – 21:30 (Prof. Dr. Sinan Canan ile)
7 Şubat 2023 Salı – 19:30 – 21:30
14 Şubat 2023 Salı – 19:30 – 21:30
21 Şubat 2023 Salı – 19:30 – 21:30
24 Şubat 2023 Cuma – 19:30 – 21:30 (Aylin Safiye Deniz, PCC ile)

Birer koç olarak şunları danışanlarımıza öğretebilsek, etkisi ne olurdu acaba?

 • Hislerin, duyguların ve bedenimizdeki duyumların dilini ve içerdikleri mesajları anlayabilmelerine destek olsak,
 • Bir konuda ne hissettiklerini daha net bir biçimde fark edebilseler ve anlamlandırabilseler,
 • Bazen çok kuvvetli bir biçimde ortaya çıkan bu duyguların esiri olmak veya onlara karşı kendilerini kapatmak yerine onlarla daha doğrudan ve farkındalıkla ilişki kurmanın yollarını bulabilseler,
 • Takılıp kaldıkları, ilerleyemedikleri veya kararsız kaldıkları durumlarda onları bu sıkışıklıktan kurtararak anlayışa götürecek bedensel ve duygusal farkındalık yolları öğrenseler,
 • Onları neyin mutlu ettiği, neyin heyecanlandırdığı, neyin sıktığı, neyin üzdüğü, vb. hakkında daha doğrudan bilgiye ve bu hislerin içindeki bilgeliğe ulaşabilseler…

Danışanlarımızın bunları yapabilmesine destek olabilsek, ilerlemelerine, hedeflerine ulaşmalarına nasıl bir katkısı olurdu acaba? Birer koç olarak bizim etkinliğimizi acaba ne kadar arttırırdı?

İşte Dost Can Deniz, MCC liderliğinde sunulan ve birer modülünde Prof. Dr. Sinan Canan ve Aylin Kafalı Deniz‘in de öğrenmemize katkıda bulunacağı “Koçlukta Duyguların Gücü – Duyguların İçindeki Bilgeliğe Ulaşmak” programı bu amaçla tasarlandı. Beş oturumdan oluşacak bu eğitimde birer koç ve gelişim yolcusu olarak belki de insan deneyiminin en yanlış anlaşılan ve en yanlış kullanılan öğelerinden olan duygularımıza doğru bir biçimde ve farkındalıkla yaklaşmanın ve onları değişim ve mutluluk yolculuğumuzda birer destek olarak kullanabilmenin yöntemlerini öğreneceğiz.

Ülkemizin ilk MCC ünvanlı koçu ve Gestalt Koçluk Programı’nın lider ve kurucularından olan Dost Can Deniz’in, Prof. Dr. Sinan Canan ve Aylin Kafalı Deniz’in katkıları ve katılımı ile tasarlayıp sunduğu bu programda:

 • Çoğu zaman birbirine karıştırılan ve duygusal zekanın gerçekten geliştirilebilmesi için ayrı ayrı fark edilmeleri kritik olan duygu, his ve duyular arasındaki farkları ve bunları tanımayı öğreneceğiz.
 • Bu gibi bedenimizde, kalbimizde ve zihnimizde ortaya çıkan olgularla nasıl doğrudan çalışabileceğimizi, nasıl adım adım bu duygulara ve hislere alan verip onlara doğrudan temas edeceğimizi ve bu sayede içlerindeki saklı anlam ve bilgeliğe ulaşabileceğimizi öğreneceğiz.
 • Direndiğimiz duygu ve hislerin bizleri nasıl kitli kıldığını araştıracak, direnci nasıl gevşetebileceğimizi ve bu duygu ve hislerle nasıl etkin bir ilişki kurabileceğimizi uygulamalı olarak çalışacağız.
 • Danışanlarımızın da kendi duyguları ile bu şekilde işleyen bir ilişki kurmalarına nasıl destek olabileceğimizi ve bunu kendi başlarına yapmalarını nasıl öğretebileceğimizi öğreneceğiz.

Bu eğitimde teorik ve kavramsal bilgilerin yanında ve belki de bunlardan daha çok hemen kullanabileceğiniz pratik yöntemler sunmaya, bunları eğitim içinde size deneyimletmeye, ve küçük gruplar halinde pratik yapmanızı sağlamaya odaklanacağız.

Her eğitimde paylaştığımız bilgi ve yöntemleri destekleyen ve hatırlatacak yazılı ve görsel kaynakları şu anda bulunduğunuz MareFidelis E-Öğrenme Portalı MareFidelis Akademi’de kurs katılımcılarına özel olarak paylaşacağız. Yine aynı portalda katıldığınız eğitim oturumunun video ve ses kaydına (bireysel ve grup çalışmaları ve demolar dışında) 3 ay süreyle ulaşabileceksiniz.

Bu beş oturumda işlenecek konular şu şekilde:

 1. Oturum (3 Şubat 2023 Cuma) – Prof. Dr. Sinan Canan’la birlikte sunacağımız ilk oturumda bu online programın girişini yapacak, neden duyguların içinde olmadığı bir gelişim, değişim ve öğrenme çabasının kalıcı sonuçlar yaratma şansının çok düşük olduğunu tartışacağız. Bu oturum ayrıca fizyolojik yapımızı merkez alan bir gelişim stratejisinin temellerini oluşturmamızı sağlayacak.
 2. Oturum (7 Şubat 2023 Salı) – Bu oturumda hislere doğrudan ve etkin bir biçimde farkındalık getirmenin yöntemlerini öğrenmeye başlayacağız. Hemen hepimizin arasında gidip geldiği iki aşırı uç olan duygulara tamamen kendimizi kapatmakla duygular tarafından esir alınmanın ötesinde varoluşumuzun bu çok önemli öğelerine alan vermek ve onlarla etkin bir biçimde etkileşimde olmanın çeşitli yöntemlerini öğrenmeye ve bu yöntemleri denemeye başlayacağız.
 3. Oturum (14 Şubat 2023 Salı) – 3. oturumumuzda duygularla etkin bir biçimde çalışmanın yöntemlerini öğrenmeye devam edeceğiz. Bu oturumda özellikle Gestalt yaklaşımına dayalı deneyimsel yöntemler üzerinde duracak ve bunların uygulamalarını inceleyeceğiz. Öğrendiğimiz teknik ve yaklaşımların mindfulness ve meditasyon geleneği ile kesişim kümesini araştıracak ve bu şekilde daha berrak bir zihin ve daha açık bir kalp ile yaşamanın yol ve yöntemlerini araştıracağız. Bu oturumda tam da bu kesişimde yer alan, duygu ve hislerle çalışmanın çok özel bir durum ve yaklaşımını öğrenecek ve beraber deneyimleyeceğiz
 4. Oturum (21 Şubat 2023 Salı) – Bu oturumda ana odağımız duygularla çalışmanın bazı alanlardaki uygulamalarına odaklanmak olacak. Zor durumlarda etkin karar verebilmek, duygusal dayanıklılık yaratmak, zor durumlarda sakin kalabilmek, karmaşıklığın içinde içsel güvenli alan yaratmak, rüyalarımıza anlam getirmek, ve hatta gerçekten yolumuzu bulabilmek gibi farklı uygulamalarda nasıl kullanabileceğimizi araştıracağız. “Gut feeling – karın hissi” denen şeyin bir metafordan nasıl çıkıp da ete kemiğe bürünebileceğini ve bizim için nasıl sürekli bir destek yapısına dönüşebileceğini araştıracağız.
 5. Oturum (24 Şubat 2023 Cuma) – Aylin Kafalı Deniz ile birlikte gerçekleştireceğimiz bu oturumda, duygularla çalışmanın temel dayanağı olan öz-şefkat, kabul ve onarım üzerine konuşacağız. Bunu hem kendimize hem danışanımıza yönelik olarak nasıl uygulayabileceğimizi ve danışanlarımızın bunu kendi başlarına yapma becerisini kazanmalarına nasıl destek olabileceğimizi araştıracağız. Bu oturum ayrıca 5 serilik eğitimimizin kapanış oturumu da olacak. Bu eğitimde öğrendiklerimizi nasıl kendi koçluk modelimize entegre edebileceğimizi de tartışacağız.

Bu program için 10 saat ICF CEU başvurusu yapılmıştır.

Program bedeli 4,250 TL + KDVdir. 23 Ocak’a kadar erken ödeme indirimi ile 3,950 TL + KDV olacaktır.

Kayıt için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

https://akademi.marefidelis.com/product/koclukta-duygularla-calismak/