Sevdiğimiz bir yaşam yaratmanın ilk kuralı onun yönetimini ele almaktır. Yanlış anlamayın, ben başkalarını, işinizi, toplumunuzu, dünyayı, yani evreni kontrol etmeye çalışmaktan bahsetmiyorum, bu mümkün değil. Ama evrene verdiğimiz yanıtları kendimizin yönetmesinden bahsediyorum. Ve kendini yöneten, bir süre sonra fark edecek ki bütün evren de sözünü dinlemeye, istediklerini vermeye başlamış.

Ne demek kendini yönetmek? Kendini yönetmek demek, yaşamın elinde oradan oraya savrulan bir yaprak olmamak, yaşama tepki vermeyi bırakıp yanıt vermeye başlamaktır. Yaşamın karşısında bir tavır almak ve kendi gerçeğini, kim olduğunu güvenle söyleyebilmek ve bu sözünün arkasında durabilmektir. Peki nasıl yöneteceğiz kendimizi? Buna zaman ve enerji yatırımı yaparak. Yaşamayı ve istediğimiz yaşama ulaşmak için evrimleşmeyi birinci öncelik yaparak. Bunun için gerektiği zaman oynadığımız oyunlara, kendimize söylediğimiz yalanlara, ilişkilerimize farklı bir perspektiften bakmayı göze almaktan bahsediyorum. Ve gerektiğinde destek istemekten, yardım istemekten bahsediyorum. Evet, hazırsanız başlayalım bu en önemli yolculuğunuza…

Bu yolculuğa başlarken bir bilet edinmemiz gerekiyor. Bilet, sizi gideceğiniz yere taşımaya aday ulaşım şirketiyle sizin aranızda bir anlaşma, bir akittir. Bu yolculukta yolcu da sizsiniz, taşıt ta. O açıdan anlaşmayı kendi kendinizle yapacaksınız:

Kendinize söz verin. Bundan sonra bu dünyada sizin için sizden önemli hiç kimse yok!

Bu cümleye verdiğiniz ilk tepki ne? Hele çocuklarınız varsa, şu anda okumayı bırakmanıza ramak kaldı demektir. Size bir soru sorayım: Yolcu uçaklarında kalkmadan önce acil durumlarda ne yapılacağını anlatır hostesler. Derler ki, “çocuğunuzun oksijen maskesini takmasına yardım etmeden önce kendi maskenizi takınız”. Neden olduğunu biliyorsunuz değil mi? Eğer siz oksijensizlikten bayılmışsanız, kendinizi kaybetmişseniz başkasına yardım edemezsiniz, çocuğunuz bile olsa!

Aynı şekilde kendi ihtiyaçlarımızı karşılamadan başkalarına sevecenlikle yardım etmemiz çok zor. Verdiklerimiz ya rüşvet olur, ya manipulasyon, ya da öfke ve küskünlükle sıvanır. Eğer itiraz ediyorsanız, bir sevdiğiniz için fedakarlık yaptığınızı düşünün. Eğer yaptığınız fedakarlığın farkına varılmaması sizi mutsuz, küskün, öfkeli, aldatılmış hissettirecekse, yaptığınız iyilik veya fedakarlık olarak adlandırılamaz. Ve inanın bunu karşınızdaki her zaman bilir.

Ama sizin ihtiyaçlarınız karşılanmışsa ancak o zaman sevgiyle başkalarına verebilirsiniz. Eğer kendi ihtiyaçlarınızı belirlemek ve onları karşılamak için sorumluluğu üstünüze alırsanız, o zaman bir anda yaşama bakışınız değişecektir. Duygusal ve fiziksel ihtiyaçları karşılanmış biri, kendisinden yardım isteyenlere bütün kalbiyle yardım edebilir. “Benci” (bencil değil) olmak, çok sevecen bir eylemdir!

Sizden kendinize bundan sonra çok iyi bakmanızı istiyorum. Bundan sonra sizin için kendi ihtiyaçlarınız, sağlığınız, rahatınız, huzurunuz, yani sizi iyi hissettirecek her şey, en önemli öncelikleriniz arasında olsun. Bu çalışmanızda size yol gösterebilmek için, danışanlarıma uyguladığım Aşırı Kendine Bakım™ programının ana hatlarını aşağıda özetliyorum. Size de bir sözüm var. Eğer bu alıştırmayı layığıyla yaparsanız yaşam kalitenizde hemen bir artış olacak. Dediğim gibi, önemli olan tam olarak yapmak.

Size önerim bir defter edinmeniz. Bu defterinize “Kaptanın Seyir Defteri” diyebilirsiniz. Bu defteri sadece bu haftaki alıştırmalar için değil, her hafta yapacağımız çalışmalar, kendinizle ve yaşamla ilişkinizle ilgili bütün gözlemlerinizi, düşüncelerinizi yazmak için kullanabilirsiniz. Tabi ki zorunlu değilsiniz, ama bu defter sayesinde kendinizle ilişkinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

İşe, kendimize çok iyi bakmak için neler yapabileceğimiz konusunda hayal kurmakla başlıyoruz. Yani yapılabilir olup olmadığına bakmadan, aşağıdaki her alan için en az on madde yazmanızı istiyorum. Belki şu anda hayallerinizi gerçekleştirecek kadar zamana, paraya, veya cesarete sahip değilsiniz. Ama hayal kurmaktan bir zarar gelmez, ve yazdıklarınızı kimse okumayacak.

Alanlar:

  • Stresi yok etmek – azaltmak demiyorum. Defterinize sizde strese yol açan bütün nedenleri yazın: İşiniz, verdiğiniz sözler, insanlar, oynamanız gereken roller, gönüllü olarak katıldığınız faaliyetler, faturalar, teslim tarihleri vb.
  • Çevre/Aile – Çevrenizi tam size uygun şekilde tasarlayın. Nasıl olması lazım? Örneğin, bilgisayarınızdaki bilgilerin her hafta yedeklenmesi. Evinizde canınızı sıkan hiçbir dağınıklık, yığıntı, bir gün kullanılması ihtimali olan gereksiz öteberi olmaması. Eşinizle, çocuklarınızla, hayvanlarınızla ilişkinizin sizi beslemesi için ne gibi değişiklikler olması gerekli? İhtiyaçlarınızın tam olarak karşılanması için neler lazımsa yazınız.
  • Zevk – Sizi çok iyi hissettiren şeyleri sizden iyi kimse bilemez. Bu yüzden lütfen en önemli on kişisel, entelektüel ve eğlenceyle alakalı zevkinizi yazınız.
  • Sağlık ve duygusal denge – Örneğin, spor yapmak. Geleceği ve geçmişi bırakıp şimdide yaşamaya başlamak. Tam bir sağlık kontrolünden geçmek. Duygusal tepkilerinizin kökenlerine inmek. Adrenalinden bağımsız bir hayat sürdürmek. Unutmayın on madde.
  • Destek/Uzmanlar – Çoğu zaman uzmanlardan alınan destek, kendine bakımda aşama sağlar. Örneğin eğer gerek duyuyorsanız bir terapistle çalışmak. Masaj yaptırmak. Fizik tedavi uzmanı ile görüşmek. Ertelediğiniz doktor randevularına gitmek. Bu ve benzeri çalışmaları yapmak için bir kişisel danışman tutmak. Tanrı veya neye inanıyorsanız onunla ilişkinizi sağlamlaştırmak. Her ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olacak birinin varlığını bilmek.
  • Sindirim – Her gün bir litre su içmek, vitamin almak, alkol, sigara kullanmamak, kafeini azaltmak, kırmızı eti azaltmak, vb.
  • Görünüm – Kendine bakım sadece içte değil dışta da önemli. Örneğin boyalı ayakkabılar giymek. Size yakışmayan bütün kıyafetlerinizden kurtulmak. Saçlarınızın gerçekten istediğiniz şekilde olmasını sağlamak. Dişlerinize ve vücudunuza iyi bakmak. Bakımlı tırnaklarla dolaşmak. 10 madde!
  • Günlük ritüeller – Kendine iyi bakmak günlük bir süreçtir, bir kerelik bir program değil. Her gün streching yapmak, yatmadan önce sizi gevşetecek aktivitelerde bulunmak, günde iki kere diş fırçalamak, hep azına söz verip çoğunu yapmak, haftada en az bir akşamı kendinizle, seyir defterinizle ve bu programla geçirmek gibi.
  • Özel bakım – Sizin için, diğer maddelere uymayan çok çok özel ihtiyaçlar veya istekler nelerdir? Lütfen çok ama çok dürüst ve de bencil olun. Yazdıklarınızı sizden başka kimse görmeyecek!
  • Kalıcılık – Yapacağınız değişikliklerin kalıcı olması lazım. Bunları nasıl kalıcı kılabileceğimiz ise gelecek haftaların konusu.

Evet, listeniz hazır mı? Peki, o zaman ödeviniz bu listeden en az beş maddeyi hemen yapmaya başlamak. Eğer her alanda 10 madde yazdıysanız mutlaka yapmaya bugün başlayabileceğiniz en az beş madde olmalı. Daha sonra yavaş yavaş bütün maddeleri yaşama sokmaya başlayabilirsiniz. Bazı kritik maddeler için destek almaya ihtiyacınız olabilir. Önerim bir kişisel danışmanla veya aynı programı uygulayan bir arkadaşınızla çalışmanız. İstediğiniz yaşamı yaratmak için rahat ettiğiniz bölgeden çıkmak zorundasınız.