MareFidelis’te hizmet verirken, şu düşünceler bize kılavuzluk yapar:

  • Hepimizin yaşamda tek amacı var aslında: Mutlu olmak. Kimse bir şeyi mutsuz olmak amacı ile yapmıyor.
  • Çoğumuz bu mutluluğu ve başarıyı, başkalarının koyduğu tanımlarda arıyoruz. Anne babalarımızın, öğretmenlerimizin, din büyüklerimizin, liderlerimizin, uzmanların, reklamcıların, propagandacıların, bilim adamlarının, felsefecilerin ve genel olarak toplumun iki dudağı arasında arıyoruz bu mutluluğu.
  • Ancak bu kişi ve otoriteler tarafından çizilen sınır ve tanımların içini tam dolduranların, onların yaparsak, sahip olursak veya olursak mutlu olacağımızı söylediklerine sahip olanların, yapanların ve olanların çok hızlı bir şekilde keşfettiği gibi, elde ettiğimiz mutluluk ve tatmin hiç bir zaman onun reklamında vadedilene ulaşamıyor. Sahip olduğumuz keçi boynuzu tadındaki tatminin ise ömrü ise çok ama çok kısa sürüyor.
  • Onun için başarı, tatmin ve mutluluğun birinci koşulu birbirine bağlı bir kaç soruyu sorabilmek gibi gözüküyor. Bunlardan birincisi “ben aslında kimim (veya neyim)?” sorusunu sormak. Kimlik ve tanımlar alanına bakmak, oradaki mevcut durumun ne kadar gerçek ve işimize yarar olduğunu incelemek. Bizi kısıtlayan ve dışarıdan edindiğimiz tanımların ve kimliklerin farkına varmak. Yeni tanımlar yapmak, benliğimize derin bir anlayışla bakmak. Özgürleşmek.
  • Daha sonra bu sorunun yanıtlarına dayanarak “gerçekten ne istiyorum?” sorusuna yanıt aramak. Yönelim alanına girmek. Niyetlerimizi, vizyonumuzu, anlamımızı belirlemek. ‘Tüm bunların anlamı ne’ye kendi kişisel yanıtımızı vermek. Ben kimim sorusuna dayanarak kalbimizi neyin mutlu edeceğine derin bir anlayışla bakmak.
  • Sonrasında da “ben, bu isteklerime nasıl ulaşacağım?” sorusuna bakmak. Prensiplerimizi, değerlerimizi, erdem anlayışını devreye sokmak. Hem kendimizi, hem de çevreyi hesaba katmak. Ben kimim sorusuna dayanarak strateji ve taktiklerinizi oluşturmak, iç ve dışımızdan gelecek engellerin farkındalığı ve bu farkındalığın verdiği tevazu ile, ve aynı zamanda cesaretle eyleme geçmek.
  • Her eylemin sadece bir deney olduğunu, deneylerin sonuçlarının önceden bilinemeyeceğini, deneyin sonucundan öğrenmek için yapıldığını ve her deneyin sonucunun bu üç sorunun yanıtını değiştireceğini ve daha da derinleştireceğini unutmadan, ve sonuçlara takılmadan yaşamak. Asıl mutluluk ve başarının bu sürecin içinde ve hiç sonu gelmeyen yaşama deneyinin sonuna kadar yaşamak olduğunu fark ederek, yaşamak.