fbpx
Loading...
Güçlü Beden – Açık Kalp – Berrak Zihin2018-07-17T15:52:08+00:00

4 Günlük Yaşantısal Grup Çalışması / İnziva

 27 – 30 Eylül 2018 / Villa Fe, Çatalca

Sunan: Dost Can Deniz, MCC

Bu 4 günlük çalışma, kendi kişisel gelişim yolculuğuna önem veren, bu konuda hem bulunduğu yere hem de daha da ilerlemesine engel olabilecek tanım, düşünüş ve yaklaşımlarına daha derinden bakmak ve bu engelleri ile doğrudan yüzleşmek isteyen kişiler için.

Ülkemizin en deneyimli koçlarından ve Gestalt Center for Coaching’in kurucularından olan Dost Can Deniz, MCC tarafından sunulan bu çalışmada kendimizi gerçekleştirme yolculuğumuzda vazgeçilmez olan bedenimizle güçlü bir ilişki geliştirmek, kalbimizi olan her şeye açabilmek ve zihnimizin berrak, gelip geçen bulutlardan bağımsız her zaman parlak olan gökyüzü doğasına dokunmak yolculuğunda beraberce bir adım daha atmanın önündeki kişisel engellerimizi araştıracak, bu adımları atabilmek için içsel yol haritamızı oluşturmaya çalışacağız. Bu deneyimsel çalışmada bedenimizin, kalbimizin, zihnimizin önümüze koyduklarına başta Gestalt yaklaşımı ve yöntemleri  olmak üzere dizim çalışmaları, sorgulama, mitoloji, bedensel pratikler, bilinçli farkındalık uygulamaları gibi yöntemlerle doğrudan bakacak, bunu yapabilmek için de meditasyon pratikleri ile kendimizi güçlendireceğiz. Aşağıda bu çalışma ile ilgili detaylı bilgileri bulacaksınız.

Daha fazla bilgi ve kayıt için Seda Yılmazyurt ile (212)325 98 50 nolu telefonumuzdan veya seda@marefidelis.com adresinden temasa geçiniz.

NEDEN BU ÇALIŞMA?

Tüm çabamız mutluluk üzerine. Tüm reklamlar mutluluk satıyor. Masallarımız “ve sonsuza dek mutlu yaşadılar…” diye bitiyor. Ancak mutluluk fazlasıyla hareketli bir hedef… Tamamen koşullara bağlı, bizim mutluluğumuzu bağladığımız koşullar var oldukça geliyor, bu koşullar değiştikçe gidiyor. Ve çoğu zaman bizi mutlu edeceğini düşündüğümüz koşullar oluşsa bile, tam olarak beklediğimiz tatmini sağlayamıyorlar, keçiboynuzu tadında sevinçler yaşıyoruz biz…

O zaman bunların, kalıcı mutluluk, tatmin, güvenlik arayışımızın yerine ne koyabiliriz? Bizim yaşamımızı yaşamaya değer kılacak, eylemlerimize anlam verecek, bizi bütün hissettirecek haller, yaklaşımlar, amaçlar neler olabilir? Bu soruya kendimce verdiğim yanıtlar şunlar:

Halinden memnuniyet geliştirmek, tüm dış koşullar değişse de kalıcı olan, onlara bağlı olmayan, içsel bir memnuniyet…

Önce kendi, sonra başkalarının yaşamlarına ışık olabilmek, o yaşamların içindeki karanlığa, cehalete, yanlış anlamalara bir nebze olsun aydınlık getirebilmek

Kendine ve başkalarına, bu karanlığı, cehaleti, ve yanlış anlamaları nedeni ile verdiği ıstırabı, Camus’nun ve diğer varoluşçu felsefecilerin “varoluşsal acı” dediği şeyin kökenlerini anlayıp o kökleri kurutmaya çalışmak…

Bunları söylemek, hatta bazen taklidini yapmak kolay, hayata geçirmek zor. Peki, bunu nasıl yapacağız? Bir insanın halinden memnun, kendisinin ve başkalarının yaşamına ışık olarak, ve kendine ve başkalarına ıstırap vermeden yaşayabilmesi için neye ihtiyaç var acaba?

İşte bu 4 günlük inziva çalışması, bu sorulara her katılımcının kendi yanıtlarını aramasını desteklemeyi amaçlıyor. Bu soruya yanıt vermeye çalışan bir çok bilge insan, sanki şu üç konunun önemi üzerinde hem fikirlermiş gibi duruyor:

  • Bedenimizle güçlü bir ilişki kurmak, bir yandan onunla savaşmayı ve onu belli standartlara göre değerlendirmeyi bırakırken bir yandan da onun arzularının, rahatsızlıklarının, korkularının esiri olmaktan, bedensel hisler tarafından yönetilmekten çıkmak.
  • Kalbimizle güçlü bir ilişki kurmak, bir yandan çektiği acılar yüzünden kapandığı, kendini korumaya aldığı yerleri gevşetebilmek, bir yandan da yoğun duyguların içinde uyanık kalmayı ve böylelikle sağdan sola savrulmamayı becermek; bu sayede açık ve hayatın bize getirdiği her şeye karşı güçlü, açık ve canlı kalabilen bir kalple yaşayabilmek.
  • Zihnimizi güçlendirmek, onu içinde devamlı dolaşan düşüncelerin, güçlü duyguların esiri olmaktan kurtarıp da olmakta olanı olduğu gibi görebilecek berraklığa getirmek, bu sayede her şeyin ve kendisinin de gerçek doğasını algılamasına yardımcı olmak.

Yani:

Güçlü Beden. Açık Kalp. Berrak Zihin

Bu hedefler değil bu eğitimin, herhangi bir çalışmanın vadedemeyeceği, belki tüm bir yaşama yayılan adanmış bir gayretin sonucu ulaşılabilecek amaçlar. Bu eğitimde buna bir giriş yapmak niyetindeyiz. Tibetli ustalar tüm bunları yapabilmek için 3 değerli ilaçtan faydalanmamız gerektiğini, bu üç değerli ilacı kendi içimizde geliştirmemiz ve bu üç değerli ilacın içinde köklenerek yolumuza devam etmemiz gerektiğini söylüyorlar:

Sessizlik, Sükunet ve İçsel Alan/Genişlik.

İşte bu çalışmada, birlikte bu üç değerli ilacın tadına bakacağız. Bedenimizle, kalbimizle ve zihnimizle olan ilişkimizin mevcut durumunu daha derinden anlamaya çalışacak, bu üç alana bilinçli farkındalık getirmek ve bu alanları güçlendirmek üzere pratikler öğreneceğiz. Alışkanlıklarımızın dışına çıkıp beden, kalp ve zihnin içinde daha derinden, farkındalıkla ve özgürce yaşamanın yollarını araştıracağız.

Güçlü Beden, Açık Kalp, Berrak Zihin modeli hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayarak bu konuda yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

BU ÇALIŞMADA NE YAPACAĞIZ?

Bu eğitim son derece deneyimsel bir çalışma, o açıdan teoriden çok uygulama, teşhisten çok deneyime farkındalık getirmeyi içerecek. Olan ve ortaya çıkan her şeyle birlikte olmak, alan vermek ve bu durum, duygu ve hallerin içinde gevşeyerek kendi bilgeliklerini kendiliklerinden ortaya koymalarına izin vermek, çalışmamızın omurgasını oluşturacak. O açıdan bu bir yaşantı grup çalışması. Bir yandan da bu bir meditasyon inzivası. Çünkü tüm bunları yapmamızı sağlamak için en iyi zihinsel ve duygusal ortamı programın ilk günü yoğun olarak yapacağımız ve sonrasında her günün başında ve sonunda zaman ayıracağımız meditasyon pratikleri sağlayacak.

Bu çalışmada ne yapacağımız, grubun ihtiyaç, dinamik ve akışına göre şekillenecek. Güne sabah Qi Gong ve benzeri beden çalışmaları ile başlayacak, meditasyonu ve gözlemleyen zihin halini merkezimize alarak bedenimizle, kalbimizle ve zihnimizle olan ilişkimizi daha iyi anlamamızı destekleyecek çalışmalar yapacağız. Bir grup olarak her bir katılımcının kendi yolunda karşısına çıkan zorluk ve fırsatları ile ilgili destek ve koçluk almasına imkan sağlayacak oturumlar çalışmanın belkemiğini oluşturacak. Grubun dinamiğine göre; Gestalt, focusing, meditasyon, bilinçli farkındalık uygulamaları, dizim çalışmaları, beden farkındalığı çalışmaları, sorgulama, müzik, mitoloji gibi uygulamalardan yararlanacağız.

Bir yandan da bu bir “giriş” eğitimi. Oluşan grup dinamiklerine ve grup ihtiyaçlarına göre devam eğitimleri tasarlamayı ve sunmayı da düşünüyoruz.

Eğer bedeninizle daha doğrudan ve güçlü bir ilişki kurmak, her şey ve durumla bilinçli bir şekilde beraber olabilen açık bir kalple yaşamak, ve her durumda uyanık kalabilen, kapsayıcı berrak bir zihin geliştirmek sizin için önemliyse, bu eğitime sizi bekliyoruz.

Önemli not: Bu çalışma bedensel, duygusal veya ruhsal terapi amaçlı bir çalışma değildir. O açıdan bu alanlarda herhangi bir tedavi ihtiyacı olanların bu konuda yetkili ve eğitimli kişilere danışmasını önemle öneriyoruz. Bu çalışma, kendi gelişimini daha da ileri götürmek isteyen, bu amaçla da bedeni, kalbi ve zihni olan ilişkisine ve bu alanlardaki tanım ve alışkanlıklarına daha derinden bakmaya istekli olan kişilere göre tasarlanmıştır.

ÇALIŞMA DETAYLARI

Çalışma ücreti:         3,950 TL + KDV

Erken kayıt ücreti:    3,750 TL + KDV (16 Ağustos tarihine kadar)

Gestalt Coaching Program ve Yönetici ve Lider Koçluğu’nda Ustalık mezunlarına eğitim ücretinde %5 indirim uygulanacaktır.

Çalışma yeri:             Villa Fe Çatalca (3 Gece konaklamalı)

(Full pansiyon konaklama ücreti: 2 kişilik odada kişi başı 210 TL/gece, tek kişilik odada 240 TL/gece)

Katılım 16 kişi ile sınırlıdır.

Daha fazla bilgi ve kayıt için Seda Yılmazyurt ile (212)325 98 50 nolu telefonumuzdan veya seda@marefidelis.com adresinden temasa geçiniz.

Güçlü Beden

Açık Kalp

Berrak Zihin

Dost Can Deniz'in kaleminden Ücretsiz E-Koçluk Programı hediyemiz
5 Aşamalı
Mutluluk Planı
E-Koçluk programına katılmak için bültenimize abone olun:
KATILMAK İSTİYORUM
Kesinlikle bilgilerinizi 3. şahıslarla paylaşmayacağız
close-link