Vaka Formu

YÖNETİCİ VE LİDER KOÇLUĞUNDA USTALIK SERİSİ

UYGULAMA LABORATUVARI İÇİN VAKANIZ

Bu çalışmada küçük gruplar halinde koçluk uygulamaları yapacak, bu eğitimin ilk iki modülünde öğrendiğimiz yaklaşımları danışanlarımızla nasıl kullanabileceğimizi inceleyecek, ve koçluk yaklaşımımız üzerine geri bildirim alacağız. Bu gruplarda her birimiz birer kere koç, birer kere danışan, ve bir kaç kere (grup büyüklüğüne bağlı olarak) sistem danışmanı rollerini oynayacağız. Çalışmanın eğitimin ana teması çerçevesinde faydalı olabilmesi için danışan olduğunuzda amacımıza uygun bir gerçek vaka getirmenizi önemle rica ediyoruz. Aşağıda bu vakayı hazırlamanıza destek olacak bazı önerilerde bulunacağız:

VAKANIZ:

Seçeceğiniz deneyimin şu özelliklere sahip olması, bu kişisel vaka çalışmalarından alacağınız faydayı arttıracaktır:

  • Vakalarınız (müşterinizle üzerinde çalıştığınız konu veya sizin kendi liderlik vakanız):
    • Birden fazla sistem seviyesini içermelidir (yani sadece bireysel bir konu (hayatımın devamında vizyonum ne olsun gibi) yerine, birey, ikili (ortak, takım arkadaşı, vb.), takım, departman, kurum, aile, vb. çoklu yapılar).
    • Hiyerarşik bir sistem (güç asimetrisi – yönetici/çalışan, ebeveyn/çocuk, vb.) olmalıdır.
    • Liderlikle alakalı (karar verme, etkileme, yönlendirme, değişimi yönetme, ekibi geliştirme, vb.) olmalıdır.
    • ÖNEMLİ: Daha önceki katılımcılarımızın bazıları yine de bu tip çoklu sistem içeren veya liderlikle ilgili vakalar yerine daha bireysel konular veya teknik çözüm gerektiren vakalar (hayat amacımı nasıl bulabilirim, koçluk için müşteri bulmakta zorlanıyorum, bir şeyi yapmayı nasıl öğrenebilirim gibi) getirdiler. Bu tip konuları eğitimin içeriği desteklemediği için bu tip vakalar hem katılımcı, hem de kendisi ile çalışan grup arkadaşları açısından çok anlamlı bir öğrenme deneyimine yol açmadı. O açıdan böyle bir ortamda çalışmıyor olsanız bile, birden fazla insanı içeren (mesela aile içerikli olabilir, ortak bir proje yapmak olabilir) bir vaka veya konu getirmenizi önemle rica ediyoruz.

Vakanız ve aşağıdaki sorulara vereceğiniz yanıtları içerecek doküman tamamen gizli kalacak, sadece eğitmenler tarafından görülecek ve kimse ile paylaşılmayacaktır. Ancak eğitim boyunca vakanızı diğer katılımcılar ve eğitmenlerle paylaşıyor ve üzerinde çalışıyor olacaksınız. Bu açıdan paylaşabileceğiniz bir vaka seçiniz ve/veya isimleri ve kişileri tanınmayacak şekilde adapte ediniz.