Loading...
Güçlü Beden – Açık Kalp – Berrak Zihin Programı Detayları2019-12-02T09:23:50+03:00

Daha Önceki Katılımcılar Ne Dediler?

Bu eğitim (deneyim mi demeliyim yoksa?) benim kendimi topraklamama ve sonrasında topraklayacak araçlarla ayrılmama sebep oldu. Dost çeşitli yaklaşımları (Gestalt, focusing, meditasyon, bilinçli farkındalık uygulamaları, beden farkındalığı vb. ) harmanladığı çok güzel bir çay yapmış ve bu çayı içmek de,  çayın nerelerden geldiğini ve nasıl yapılacağını öğrenmek de çok keyifliydi. Öğrendiğim yaklaşımları; hem kendi hayatımın hızı içinde savrulup gitmeme engel olmak için kullandım, hem de danışanlarımla olan seans ve eğitimlerimde de uyguladım.

Gülen Gündüz Yılmaz

Eğitimde en çok “OLANLA KALMAK” konusunda yol kat ettim. Hani hep bir var olanı değiştirmek, aksaklıları düzeltmek, işimize gelmeyen durumların içinden sıyrılmak gibi bir halimiz vardır ve bunu becerebildiğimiz  sürece de kendimizi güçlü hissederiz ya asıl beni büyütücek şeyin “OLAN BU” ile kalabilmek, kabul edebilmek, içselleştirebilmek olduğunu fark ettim..ve bunun hiç de kolay olmadığını… Zihnim dört nala koştururken, ben de onu durdurmaya çalışırken, bu durum meditasyon yapmamı, bırakabilmeyi zorlaştırırken, bu halim ile kalabiliyor muyum? Önemli olan bu.

Ceyda Cantekinler

Bu eğitim benim zihnimden geçeni, aslında nasıl bedenimde hareket olarak hissettiğimi, sonra da nasıl kalbimde acı veya tatlı bir his olarak çıktığını anlamamı sağladı. Bütün bunların ben ne kadar dış dünya ile alakalı olduğunu düşünsem de tamamının kendimden kaynaklandığı, ve ben olaylara nasıl anlam verirsem onları öyle gördüğümü bizzat deneyimledim. Bu bana kendi “anlam verme sistemim” üzerinde çalıştırmam gerektiğini, verdiğim anlam değişince bedenimin de, zihnimin de, kalbimdeki hissin de, ilişkimin de değiştiğini öğretti.

Seda Aslan Yılmazyurt

Ben dediğim kim? Bedenim nerede, zihnim? Kalbim benim hikayemin neresinde? Bu sorularla kendi bütününüze açılan kocaman bir pencere. Kendinizi hatırlayıp, kendinizle hizalanmak güvenli bir ortam, ehil bir liderle çıkılası bir yolculuk.
Deneyimlediklerinizi hayatınıza taşımaya kararlıysanız etkisi daha da kalıcı ve derin. Üzerinden aylar geçmiş olmasına rağmen oradaki çalışmaların bir kısmı hala günlük rutinimin bir parçası.
Sağol Dost! Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Müge Sözen Enünlü

Eğitim birçok şeyi bir arada teklif ediyor. Paylaşmayı, açılmayı, yenilenmeyi, uzaklaşmayı, öğrenmeyi, odaklanmayı, kendimizle ve bedenimizle temas kurmayı. Ben en çok akışta kalarak, birbirimize paylaşmak için alan tanımayı, o anda zihnimizden yada kalbimizden ne çıkıyorsa onun peşinden gidebilme halini, bir sonraki adımın ne olduğunu merak etmeden anda kalabilmeyi deneyimlemekten etkilendim. Bir de koçluk yapan biri olarak, tüm bu süreci yöneten, kendi tecrübelerini aktaran, yeni çalışma yöntemlerini hayatıma sokan Dost’tan öğrenmek paha biçilemez.

C.Y.

Bu eğitim bana olanla oturabilmeyi, içeride ve dışarıda ne oluyor olursa olsun bunu izleyebilmeyi gösterdi.
Yıllarca bir çoğumuz gibi bu alanlarda okuyup çalışan biri olarak ilk defa çok güçlü bir şekilde duygularımdan ibaret olmadığımı, düşüncelerim olmadığımı çok net bir şekilde gördüm.
Kabulun akışa kattığı kolaylığı izledim.
Dost sana çok teşekkür ediyorum ve yürekten kutluyorum.

Senda Baretto Gomez

Bu çalışmada:

 • Kendimizi “şimdi – ve – burada”dan, yani bedenimizin, kalbimizin ve zihnimizin bilgeliğinden nasıl kopardığımızı ve bunun sonucu olarak endişe ile gerginleşmiş bir beden, yoğun duyguların boyunduruğu altındaki kapalı bir kalp ve tekrar eden düşüncelerle bulanmış bir zihin hali ile yaşamaya nasıl mahkum ettiğimizi araştıracağız.
 • Bu gerginliği, kapalılığı, ve bulanıklığı; duyuların, hislerin ve farkındalığın bilgeliğine çevirmek için birlikte çalışacak, grubun sağladığı destekleyici ve güvenli alanda derinlere dalacağız.
 • Yaşamımızı daha etkin, daha anlamlı ve daha tatmin edici yaşamak için beden, kalp ve zihin pratikleri öğrenecek, bunları yaşamımızın bir parçası haline getirmenin yollarını araştıracağız.

Bu amaçlara ulaşabilmek için varoluşumuzun temeli 3 alan üzerinde çalışacağız:

Bedenle Güçlü Bir İlişki Kurmak

Bedenimizden kopuk yaşıyoruz. Hem onunla devamlı bir savaş halindeyiz, hem de onun açlıklarının, duygularının ve hislerinin esiriyiz. Ya bedenimize hiç bakmıyoruz, ya da onun nasıl gözüktüğüne takıntılıyız. Dünyanın içinde ve kendimizden kopmadan yaşamak istiyorsak bedenimizle güçlü bir ilişki kurmayı öğrenmemiz kaçınılmaz.

Olanı Olduğu Gibi Gören Berrak Bir Zihin Geliştirmek

Zihinlerimiz devamlı duygu ve düşüncelerin bombardımanı altında, bulanık, karanlık bulutların ardında, berraklıktan uzak, sanki transta gibi, gözümüzün önünde olanı görmeden yaşıyoruz. Bu yolda ilerlemek için ilk yapmamız gereken şeylerden biri, kendimizi bu sisten kurtarıp, olanı olduğu gibi gören, gökyüzü gibi engin, dingin, berrak bir zihin geliştirmek.

Yaşamı derinden yaşamaya açık bir kalp geliştirmek.

Kalplerimizi bir daha acı çekmemek için korumaya almış durumdayız; sadece belli tür deneyimleri kabul edip diğer her türlü şeyi reddederek yaşıyoruz. Ancak kalbimizi seçici olarak kapayamıyoruz ve yaşamın renkleri solmaya başlıyor. Güçlü bir bedenin ve açık bir zihnin verdiği alanda, kalbimizi açmak için cesaret geliştirmek, yolun olmazsa olmazı.

 • Qi gong ve bedenimizi güçlendirmek, desteklemek, esnetmek, beslemek için diğer bedensel pratikler öğrenecek ve uygulayacağız.
 • Gevşemek ve bedenimize uyguladığımız şiddeti sonlandırmak için çalışacağız.
 • Beden farkındalığımızı geliştirmek, bedenimizin içinde yaşamaya başlamak ana amaçlarımızdan biri olacak.
 • Beden algımızı ve beklentimizi gerçekçi düzleme oturtmak çalışmamızın olmazsa olmazlarından.
 • Bedene ve onun hislerine düşkünlüğümüzü azaltmak, bedenin tahakkümünden kurtulmak bedenle güçlü ve gerçekçi bir ilişki kurmanın temelini oluşturacak.
 • Zihnimizi doğal berraklığından koparan tekrar eden düşüncelerimizin farkına varmak, bunların ötesindeki zihnimizi görmek için kritik olacak.
 • Konsantrasyon ve farkındalığımızı geliştirecek meditasyon ve diğer mindfulness pratikleri tüm çalışmanın bel kemiği.
 • Zihnimizi nasıl bir eğlence aracı olarak kullandığımızı fark etmek, düşüncelerle eğlenmeyi bırakmayı öğrenmek berrak zihnimizi idrak etmenin olmazsa olmazlarından.
 • Sadeleşmeyi en başta zihnimizde yapmaya başlayacağız ve bunun yaşamımıza yayılması için temeller atacağız.
 • Kalbimizi nasıl kapattığımızı ve bunun arkasındaki incinmişlik ve korkularımızı araştırmak, bu kapalı yerlere ışık getirmek bu çalışmanın kritik aşamalarından.
 • Duygusal tıkanıklıklarımızı ve bunların arkasındaki hikayelerimizi anlamak bizi bu hikayelerden özgür kılacak.
 • Dünya ve kendimizle ilgili gerçek olmayan hikayelerimizi ve bunların bizim yaşam yolumuza etkisini anlamak benlik algımızı netleştirmemize yardım edecek.
 • Kalbimizi olan her şeyle, hiçbir şeye tutunmadan ve akarak yaşayacak şekilde güçlendirmek tabi ki çalışmamızın ana amacı olacak.

Bu son derece deneyimsel bir çalışma.

Bu program son derece deneyimsel bir çalışma, o açıdan teoriden çok uygulama, teşhisten çok deneyime farkındalık getirmeyi içerecek, ve tabi ki bizi bu yolda destekleyecek pratikler öğreneceğiz. Çalışmamız bir şey eklemekten çok, işe yaramayan ve bize yük olan şeyleri bırakmak üzerine olacak. O açıdan bu bir yaşantısal grup çalışması. Bu çalışma grubun ihtiyaç, dinamik ve akışına göre esneyecek, şekillenecek. Bu çalışmada:

Ancak bu bir psikolojik terapi grubu değil. Amacımız travmalarımızı iyileştirmek de değil. O açıdan bu çalışmanın amacı tedavi gerektiren durumları ve rahatsızlıkları teşhis ve sağaltma değildir. Bu çalışma bedensel, zihinsel, ve duygusal zeka gelişimini amaçlamaktadır. Psikolojik tedaviye ihtiyacı olan kişilerin bu konuda yetkin profesyonellerden destek almasını önemle tavsiye etmekteyiz.

Güçlü Beden – Berrak Zihin – Açık Kalp Programı ile ilgili detaylı bilgiler

1. Modül: Güçlü Beden – Berrak Zihin – Açık Kalp / Giriş Atölyesi

Bu çalışma 4 modülden oluşan Güçlü Beden – Berrak Zihin – Açık Kalp programının giriş çalışması olduğu gibi, aynı zamanda kendi başına alınabilecek ve katılımcılara kendi yollarında yürürken kullanabilecekleri farkındalıklar ve araçlar sağlamayı amaçlayan bütünsel bir çalışmadır.

Bu üç günlük çalışmada her üç alana da dokunacağız, kendimizi sorgulayacağız, yeni pratikler öğreneceğiz. Bundan sonraki üç modülün temellerini atacak, aynı zamanda da kendi içimizde derinleşeceğiz. Her bir katılımcının kendi engelleri ve potansiyelleri ile yüzleşmesi ve varoluşu ile ilgili kritik soruları sorması için alan yaratacak, program sonrasında da kullanabileceği pratikler paylaşacağız.

Bu programın amaçları ile ilgili daha detaylı bilgi için Dost’un ilgili yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu çalışmayı bitirenler, programın diğer modüllerine katılarak daha da derinleşme fırsatı elde edecekler. Ancak bu çalışma kendi içinde bir bütündür ve devam etmeyi seçmeyenlerin de kendi başlarına uygulayabilecekleri pratikler öğretmeyi ve yollarında işlerine yarayacak farkındalıklar elde etmelerini sağlamayı amaçlamaktadır

2. Modül: Bedenimizle Güçlü Bir İlişki Kurmak

Bu modülde daha çok beden ve bedenle olan ilişkimize odaklanacağız. Bu modülde Yi Jin Jing (Kas ve Tendon egzersizi) adlı Qi Gong formu, Song Fa Gong (mükemmel gevşeme), bedensel farkındalık odaklı meditasyonlar gibi kadim uygulamalardan faydalanacağız, hem de grup ve bireysel çalışmalar ile kendi bedenimizle ve beden algımızla olan ilişkimizi araştıracağız. Bedenimizin içinde yaşamak ne demek, beden bizim benlik tanımımızın neresinde, bedenimizle olan aşk ve nefret ilişkimiz bizi, aslında ulaşmak istediğimiz, kendimizi adamak istediğimiz şeylere olan ilerlememizi nasıl etkiliyor, bunları sorgulayacak, farkındalık getirecek, üzerinde çalışacağız.

Bu modülde neye odaklanacağımızı daha iyi anlamak için Dost’un ilgili yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

3 gün olarak yapılacak bu modülün ana odağı beden olsa da tabi ki zihinsel pratikler, meditasyon ve kalp çalışmaları da çalışmamızın önemli parçaları olacak.

2. Modül: Bedenimizle Güçlü Bir İlişki Kurmak

Bu modülde daha çok beden ve bedenle olan ilişkimize odaklanacağız. Bu modülde Yi Jin Jing (Kas ve Tendon egzersizi) adlı Qi Gong formu, Song Fa Gong (mükemmel gevşeme), bedensel farkındalık odaklı meditasyonlar gibi kadim uygulamalardan faydalanacağız, hem de grup ve bireysel çalışmalar ile kendi bedenimizle ve beden algımızla olan ilişkimizi araştıracağız. Bedenimizin içinde yaşamak ne demek, beden bizim benlik tanımımızın neresinde, bedenimizle olan aşk ve nefret ilişkimiz bizi, aslında ulaşmak istediğimiz, kendimizi adamak istediğimiz şeylere olan ilerlememizi nasıl etkiliyor, bunları sorgulayacak, farkındalık getirecek, üzerinde çalışacağız.

Bu modülde neye odaklanacağımızı daha iyi anlamak için Dost’un ilgili yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

3 gün olarak yapılacak bu modülün ana odağı beden olsa da tabi ki zihinsel pratikler, meditasyon ve kalp çalışmaları da çalışmamızın önemli parçaları olacak.

3. Modül: Berrak Bir Zihin Geliştirmek

Bu modülün odağı ise zihin alanımız. Bu modülde konsantrasyon ve farkındalık, zihnimizle olan ilişkimiz, düşüncelerimizle özdeşleşen kimlik tanımımız ve zihnin gerçek doğasını araştırmak ana temalarımız olacak. Oturarak, yürürken, yemek yerken meditasyon yapmayı deneyeceğiz, sessizliği kullanacağız. Yine birlikte ve bireysel olarak zihnimizdeki yanlış anlamaları, dünyayla ve kendimizle ilgili hikayeleri ve bunların bize nasıl yük ve engel olduğunu araştıracağız, tutunmayan ve takılmayan bir zihnin nasıl bir şey olabileceğini sorgulayacağız. Tabi ki bunlar çok ama çok büyük iddialar olsa da, en azından yolun nereye gittiği konusunda bir farkındalık geliştirmeye odaklı olacağız.

Bu modülde neye odaklanacağımızı daha iyi anlamak için Dost’un ilgili yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

4 gün ve inziva olarak yapılacak bu modülün ana odağı zihin olsa da tabi ki bedensel pratikler ve kalp çalışmaları da çalışmamızın önemli parçaları olacak.

4. Modül: Açık ve Güçlü Bir Kalp ile Cesurca Yaşamak

Programın son modülünde oluşturduğumuz güçlü beden kaidesine dayanarak, ve berraklaşan zihnimizin sağladığı geniş ve engin alanın huzurunda dikkatimizi kalbimize çevireceğiz. Kalbimizin çevresinde oluşan koruma katmanlarına bakacağız ve bunlara şefkat ve anlayış getireceğiz. Aslında kendimizi kendisinden kopardığımız şeyin kendi kalbimiz olduğunu, saklandığımız yerin de kalbimizin çevresine ördüğümüz duvarların arkası olduğunu göreceğiz belki de. Bedenle güçlü bir ilişki kurmuş ve berrak bir zihin geliştirmiş olmayı kalbimizin çevresindeki bu katman ve engellerin de gerçeğini görebilmek için kullanmaya çalışacağız. Bu sayede kalbimizi güçlendirmek, özgür kılmak, ve yaşam karşımıza ne çıkarırsa çıkarsın onunla titremeden, yıkılmadan, yolundan sapmadan beraber olabilecek bir şekilde açabilmek nasıl bir şey olurdu, bunu araştıracağız. Belki de bu sayede kalbin ana güçlerinden biri olan şefkati, gerçek şefkati hem kendimize, hem de başkalarına vermenin tadına bakacağız. Bunun için pratikler öğreneceğiz, kalp odaklı meditasyon çalışmaları yapacağız, farkındalığımızı ve dikkatimizi kullanacağız, ve bireysel ve grup halinde sorgulamalar yapacağız.

Bu modülde neye odaklanacağımızı daha iyi anlamak için Dost’un ilgili yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

4 gün ve inziva olarak yapılacak bu modülün ana odağı kalp olsa da tabi ki bedensel pratikler ve meditasyon çalışmamızın önemli parçaları olacak.

4. Modül: Açık ve Güçlü Bir Kalp ile Cesurca Yaşamak

Programın son modülünde oluşturduğumuz güçlü beden kaidesine dayanarak, ve berraklaşan zihnimizin sağladığı geniş ve engin alanın huzurunda dikkatimizi kalbimize çevireceğiz. Kalbimizin çevresinde oluşan koruma katmanlarına bakacağız ve bunlara şefkat ve anlayış getireceğiz. Aslında kendimizi kendisinden kopardığımız şeyin kendi kalbimiz olduğunu, saklandığımız yerin de kalbimizin çevresine ördüğümüz duvarların arkası olduğunu göreceğiz belki de. Bedenle güçlü bir ilişki kurmuş ve berrak bir zihin geliştirmiş olmayı kalbimizin çevresindeki bu katman ve engellerin de gerçeğini görebilmek için kullanmaya çalışacağız. Bu sayede kalbimizi güçlendirmek, özgür kılmak, ve yaşam karşımıza ne çıkarırsa çıkarsın onunla titremeden, yıkılmadan, yolundan sapmadan beraber olabilecek bir şekilde açabilmek nasıl bir şey olurdu, bunu araştıracağız. Belki de bu sayede kalbin ana güçlerinden biri olan şefkati, gerçek şefkati hem kendimize, hem de başkalarına vermenin tadına bakacağız. Bunun için pratikler öğreneceğiz, kalp odaklı meditasyon çalışmaları yapacağız, farkındalığımızı ve dikkatimizi kullanacağız, ve bireysel ve grup halinde sorgulamalar yapacağız.

Bu modülde neye odaklanacağımızı daha iyi anlamak için Dost’un ilgili yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

4 gün ve inziva olarak yapılacak bu modülün ana odağı kalp olsa da tabi ki bedensel pratikler ve meditasyon çalışmamızın önemli parçaları olacak.

Ya bu programın sonrası?

Kadim Kalp Yolu’nda devam etmek ve Aydınlanma yolunda ilerlemek isteyen katılımcılar programı tamamladıktan sonra Cem Şen Eğitimleri tarafından sunulan ve Dost Can Deniz’in de eğitmenlerinden olduğu Kalp Yolu Hazırlık Eğitimi’ne başvuru hakkını elde edeceklerdir.

Güçlü Beden – Berrak Zihin – Açık Kalp Programı ile ilgili lojistik bilgiler

Programın genel katılıma açık ilk modülü 27-29 Kasım 2019’da yapılacaktır.

Çalışma ücreti:

16 Aralık 2019 tarihine kadar 2,250 TL + KDV (erken kayıt ücreti)

16 Aralık’tan sonra: 2,550 TL + KDV

Gestalt Center For Coaching ve MareFidelis danışan, öğrenci ve mezunlarına ek %5 indirim uygulanacaktır.

Çalışma yeri:             Safir Danışmanlık, İstanbul

Daha fazla bilgi ve kayıt için Seda Yılmazyurt ile (212)325 98 50 nolu telefonumuzdan, seda@marefidelis.com adresinden veya  buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Programın diğer modüllerinin tarihleri aşağıdadır:

Güçlü Beden Modülü: 13 – 15 Mart 2020
Açık Kalp Modülü: 15 – 17 Mayıs, 2020
Berrak Zihin İnzivası: 9 – 12 Temmuz, 2020

Güçlü Beden Berrak Zihin Açık Kalp Programı, 27 Aralık’ta Başlıyor

Bu programla ilgili daha fazla bilgi almak ve kayıt olmak için lütfen aşağıdaki butona basınız veya seda@marefidelis.com adresinden veya +90(212)325 98 50 nolu telefonlarımızdan bizimle irtibata geçiniz.

Programla ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız

Bu çalışmanın dayandığı prensipleri daha yakından anlamak için Dost Can Deniz’in Güçlü Beden Berrak Zihin Açık Kalp dizinde paylaştığı yazıları aşağıdan okuyabilirsiniz.